Can $15 stretch into a 3-course meal for 2? Subscribe to Tasty: https://bzfd.it/2ri82Z1 About Tasty: The official YouTube channel of …
source
Can This Chef Make A Three-Course Meal For Two People With $15? • Tasty



Can $15 stretch into a 3-course meal for 2? Subscribe to Tasty: https://bzfd.it/2ri82Z1 About Tasty: The official YouTube channel of …
source
The extremely expensive ingredients like eggs and milk are free so! Nah this is too expensive
Well 15dollars worth of fruit could feed atleast 6 people
Atleast she used only basic ingredients from panty otherwise other 10dollar challenge videos literally have a whole restaurant at their home
I used to make cheese as a teenager, for fun, but I always consider it closer to “cottage cheese” than “ricotta”🤷🏻♀️
I feel like it’s a bit of a cheat to say I only spent $15 and I made this 3 course meal, because sure it may only use 45cents worth of oil or wine, but you still need to buy the whole bottle! 🤷🏻♀️ so realistically either way either say that the “main” ingredients only cost $15 or call the oil etc “pantry ingredients as well”
Edit: I mean let’s be honest if you add up the cost of buying everything you need for the meal, it would be closer to about $50……….sure you’d have leftover ingredients, but unless you can buy ingredients like vinegar etc by the spoonful, $15 is disingenuous!
Why even bother with “ free pantry staples” in that case, because they wouldn’t really add much to the overall cost when broken down that way.,🤷🏻♀️
Edit 2: I just felt a need to say, I still enjoy these videos and love Rie, but yeah🤷🏻♀️
Woah amazing video, i loved every course meal, specially the creme brule hack!!!!
Its hard to count the cost on spices and sauces per meal. Some can be used even for a year and more . $15 reasonable enough for a couple 3 course meal.I spend max $50 per week just to have 3 decent meal perday for a week. if exclude seafood and red meat sure it will b lower. Its way too expensive eating out nowadays. Easily will cost $50 for 3 course meal for 2
I cringe the way she danced at 7:48
I came here just to comment, yes. It's very possible. It's called canned and off-brand (probably the best saying)
Why is it called Manila Clams?
Fast forward to 2022 and this meal would cost easily at least $100!
"create a 3-course meal using only 5 ignredients"
(add 20 other ingredients)
Too bad you cant just buy one clove of garlic or a cup of something. I call bs
This video make an almost perfect 10 min Timer for my frozen tenders
The way they fanned the pasta was so satisfying to watch
I think u guys can do that in real life IF you live in some south east asia country like Malaysia, indonesia or Thailand. 1 box of spaghetti noodles here (for 4 portions but like a big portion) just cost like $0.6
lol it’s possible in my country to cook those for under 15 dollars
So your telling me that cream brulee is actually flan?!??
Pasta bro everythin with pasta
3:36 wow that was so smooth
Rie: this is good for two people right yeah it is
Me: that's what I eat by myself sometimes half of what I eat
I don't understand people in the comments be shady about pantry freebies…like u take any challange video from any food channel they always say to have besics in the pantry and out of your list…like salt pepper sugar milk egg …these are indeed something a household always have ….also some people making fun of 0.2 cent vinegar….it's not how much you use its how much your used product cost…you're not gonna throw the rest of the vinegar after 1use do u…it's showcase how much food from outside gets overcharged while you can make it at home in the fraction of price 🙄stop being cocky 🙄
Where I live seasonal produce is not cheap. The reason is they are exclusive to their seasons…
Rie is not made to make meals on a budget . She's made to MAKE IT FANCY
Really? Something with cheap white wine costs less than $7? I want rie to do my alcohol shopping for me.
Rie: *Has really less money to buy ingredients*
Also Rie: HAS to buy alcohol.
If you have a limited budget, first thing to do is figure out your protein because that is what costs the most. In general chicken and pork are less expensive than beef and seafood. Get that squared away first. Then figure out your starch/carbs. Those are potatoes, rice or pasta. Those are a lot less expensive. Then finally determine the veggies and fruit. That includes things to help flavor your dishes like onions and garlic. When buying for one meal you only need a small portion of them. When you have a well stocked pantry and fridge then figuring out a meal becomes a lot easier and less expensive. If you don't have a well stocked pantry and fridge then you tend to eat what others have prepared and that increases the cost.
I wish i could get some chilli flakes for 1p 4:16
You can do with $5 in India
To anyone reading this God loves you soo much that he even died for you so live for him 🙌🏾💓
I'm from Malaysia and the food here are rich with spices, when i watch this video, i just thought that the food must be tasteless for me
lol
9:06
Bruh watcha gonna do,buy 1/2 teaspoon of olive oil😂
Technically the tasters guessed the prices right
Yeah.. this definitely messed with my brain. She started the video holding $15. So I automatically thought she was going to shop with that to make the meal. Turns out she made the 3 course meal valued at the price of $15. I was thinking this was a $15 spending budget challenge video.
For people who said who the hell buy sugar vinegar oil etc.. for that much . Well she could've not count( like let's be real most of us has those stuff in our home no need to buy them ) but instead she count it them per serving … just saying no hate for her she didn't do anything wrong she count them in a reasonable way
I would have liked to see her make an actual 3 course meal with 15$
I have a question who does the dishes like there would be so much 🧐
sorry rie but this video was just no
Does anyone notice hee call curd "card"