I GO BY THE CONVENIENCE NOT BY THE PRICE I'M LOOKING TO GO IN AND OUT OF STORES WELL WORTH GETTING IN AND OUT WITHOUT SAVING A FEW BUCKS WELL WORTH THINGS ARE NOT THAT THAT BAD 💯🤙🍷‼️🇮🇹
If demand for shallots were higher we would all be better off. Asian markets are great for alliums. So buy more shallots. Every trip if you can swing it.
So true. I always look at the price per pound. Also with toilet paper.. make sure you check the price per 100 sheets!! Just because a package has more rolls doesn't always makes it cheaper. Most of the time the rolls are way smaller.
Why do you look 10 years older in your thumbnails? It has always struck me as odd. Not throwing shade I just recently noticed you look old in thumbnails and young in videos. Crazy.
Laura I tell my friends that all the time. They’ll pick something up and I don’t know to look at the price per pound/or how many ounces in that container. They’re typically paying so much more❤
I GO BY THE CONVENIENCE NOT BY THE PRICE I'M LOOKING TO GO IN AND OUT OF STORES WELL WORTH GETTING IN AND OUT WITHOUT SAVING A FEW BUCKS WELL WORTH THINGS ARE NOT THAT THAT BAD 💯🤙🍷‼️🇮🇹
Hey Laura! Thanks for the tips! Have a incredibly awesome day!
Great eyebrows!
Thanks sweetie
Beautiful😊
Thank you, God Bless you♥️ I really appreciate all you do for us♥️
Those baby blues of yours
You literally taught me how to cook when I was 16 and here I am at 28 running my own kitchen as head chef. You’re like a second mom to me
I'm surprised some people don't know this yet
Unit Price. It's law in Canada and US for the tag to have the unit price.
Thank you ragazza!
Laura is 100% correct.
Isn't that common sense ?! Now people have to make reels on this ?!
you got that RIGHT ✅️ I always do.
❤
I love her! She has taught me so much about cooking fresh
And…this is why we love her. ❤️ 😍
Excellent #short!
Again,
Smart lady. ❤😊
Dont forget couponing
I do this all the time and it’s so true and a great tip. Applies to us in the UK too ❤
Good tip
If demand for shallots were higher we would all be better off. Asian markets are great for alliums. So buy more shallots. Every trip if you can swing it.
That's true & always compare 👍🏻
So true. I always look at the price per pound. Also with toilet paper.. make sure you check the price per 100 sheets!! Just because a package has more rolls doesn't always makes it cheaper. Most of the time the rolls are way smaller.
Why do you look 10 years older in your thumbnails? It has always struck me as odd. Not throwing shade I just recently noticed you look old in thumbnails and young in videos. Crazy.
Laura I tell my friends that all the time. They’ll pick something up and I don’t know to look at the price per pound/or how many ounces in that container. They’re typically paying so much more❤